Ceny bytů v Česku jsou nadhodnocené až o 20 procent, spočítala ČNB

Ceny bytů v Česku jsou nadhodnocené až o 20 procent, spočítala ČNB

Ceny bytů v Česku jsou nadhodnocené až o 20 procent, spočítala ČNB

"Byty v tuzemsku jsou nadhodnocené o 15 až 20 procent, uvedla Česká národní banka (ČNB) s tím, že nadhodnocení se mírně zvýšilo. Svá doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů však centrální banka nezměnila. Očekává, že v nejbližších čtvrtletích bude růst cen nemovitostí spíše zpomalovat." 04.12.2019

Nadhodnocení cen bytů se dle výpočtů ČNB dále mírně zvýšilo. V polovině roku 2019 se pohybovalo mezi 15 a 20 procenty, zejména kvůli nedostatečné nabídce bytů ve velkých městech,“ uvedla centrální banka.
Bankovní rada ve čtvrtek rozhodla, že v tuto chvíli nepovažuje za nutné měnit současná doporučení ohledně poskytování hypotečních úvěrů.

Nadále tak platí, že celkový dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Zároveň dál platí doporučení, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 procent poměru výše úvěru k hodnotě nemovitosti a omezily i hypotéky nad 80 procent.

Bankovní rada zároveň nevyloučila, že může některá kritéria ve svém doporučení ještě zpřísnit, pokud by se nadhodnocení bytů na trhu dál zvyšovalo.

Jak upozornili analytici, už kvůli současnému doporučení ČNB a vysokým cenám bytů mnoho lidí na vlastní bydlení nedosáhne, což je vidět na slabší poptávce po hypotékách. Banky bojují o klienty snižováním úrokových sazeb u hypoték.