Kdo má víc bytů, měl by platit vyšší daň? Nemovitosti očima expertů

Kdo má víc bytů, měl by platit vyšší daň? Nemovitosti očima expertů

Kdo má víc bytů, měl by platit vyšší daň? Nemovitosti očima expertů

"Tuzemská daň z nemovitosti je v evropském srovnání nízká. Což pro většinu lidí není důvod ji zvedat. Důvody se hledají jinde: prý by vyšší zdanění mohlo přinést na trh víc bytů. Potěšena by jistě byla i vláda při sestavování rozpočtu." 12.12.2019

Minulý týden projednávalo vedení České národní banky zdraví finančního sektoru a rizika, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Řeč se točila především kolem trhu s nemovitostmi. Ceny bytů v Česku jsou podle ČNB nadhodnocené o zhruba dvacet procent. Důvodem je prý hlavně nedostatečná nabídka nemovitostí ve velkých městech. I kvůli tomu i centrální bankéři nehodlají zmírnit pravidla pro poskytování hypoték.

Rozruch ale vyvolal spíš rozhovor guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka pro Aktuálně.cz. V něm došlo mimo jiné i na nemovitostní daně. „Náš systém zdanění realit je hloupý. Máme zbytečně vysokou daň z nabytí nemovitostí. Ta by nemusela být skoro vůbec, protože zbytečně blokuje trh a to je vždy špatně. A naopak máme extrémně nízkou nemovitostní daň, což je dědictví romantické politiky devadesátých let,“ řekl Rusnok s tím, že by se například nebránil tomu, aby se zvýšila daň na druhý a další byt jednoho vlastníka. Mezi poslanci jeho nápad asi podporu nenajde, ale mediální ohlas byl značný a odpovídá tomu, že situace na trhu s bydlením je minimálně někde vážná. Kreativitu politiků na poli nemovitostních daní tedy není možné v budoucnu zdaleka vyloučit.