Na hypotéku nedosáhne stále víc lidí

Na hypotéku nedosáhne stále víc lidí

Na hypotéku nedosáhne stále víc lidí

"Dostupnost bydlení v Česku se nadále zhoršuje. Ceny bytů za poslední rok vzrostly v průměru o 10 procent, prudce nahoru jdou i nájmy a současně se výrazně zhoršily podmínky pro získání hypotéky." 01.11.2019

V minulém týdnu upozornil na to, že nová pravidla České národní banky pro poskytování  hypotéčních úvěrů,  která začala platit před rokem,  významně zasáhla trh s úvěry na bydlení , jeden z největších tuzemských developerů.

Ze statistik vyplývá, že v přímé návaznosti na zavedení regulace poskytování úvěrů pro bydlení se propadl podíl klientů, kteří financují nákup svojí nemovitosti úvěrem a to údajně o 50 %. „Fakticky se tím potvrzuje, že na hypotéku dosáhne mnohem méně lidí než před rokem,“ upozornila v tiskové zprávě firma.

Podle ukazatelů  si letos v září sjednalo hypotéku téměř o 3 tisíce lidí méně než před rokem a objem financí byl nižší téměř o šest miliard korun.

Nájemné roste

Těm, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení, nezbývá nic jiného než jít do nájmu. Například v Praze se ale průměrné měsíční nájemné za pět let zvýšilo téměř o polovinu – z 214 korun za metr čtvereční v prvním pololetí 2014 stouplo na 307 korun v polovině letošního roku. Jak vyplývá z analýzy společnosti Deloitte, průměrný meziroční růst byl 7,3 procenta, přičemž největší nárůst byl v roce 2017 – o 12,5 procenta.

Nájemné ale roste i jinde, například v Brně a Plzni v letošním třetím čtvrtletí rychleji než v Praze. Podle údajů portálu Ideální nájemce.cz průměrný nájem v kategorii 2+kk byl v Praze ve třetím čtvrtletí 16 500 korun měsíčně. V Brně to bylo 13 500 korun, v Plzni 10 900 korun a v Ostravě 9500 korun.