Vlastní bydlení proti zdražujícím nájmům.

Vlastní bydlení proti zdražujícím nájmům.

Vlastní bydlení proti zdražujícím nájmům.

"Protože nemovitosti v České republice neustále zdražují, zájem o nájemní bydlení neustále vzrůstá. Tento trend zesílil po doporučení ČNB ohledně regulace podmínek poskytování úvěrů," 26.11.2019

Od loňského roku  posílila poptávka  o nájemní bydlení  zhruba o třetinu. Příčinou jsou méně dostupné hypotéky a vysoké ceny nemovitostí a bytů. Těch je ke všemu nedostatek. Se zvyšujícími se  cenami bytů roste i cena nájemného a to především v e velkých městech.

Důsledkem vzrůstajících cen je nedostatek bytů k pronájmu. Pro developery tato oblast navíc nebyla donedávna atraktivní. Výhodnější model znamenal prodat nemovitost či komplex nemovitostí ihned po stavbě investorovi, a přesunout se k dalšímu projektu, čímž odpadla časově náročná správa objektu.

Jak uvádějí statistiky, pronájem bytu 2 + kk v pražském panelovém bytě o ploše necelých 50 metrů čtverečních se v roce 2015 pohyboval okolo 9 500 Kč. Měsíční pronájem se v letošním roce vyšplhal až k horní hranici 15 000 Kč. V Plzni se jedná o posun z 8 000 Kč v roce 2015 na dnešních téměř 
12 000 Kč.

Co tedy doporučit mladým budoucím zájemcům o pořízení vlastního bydlení?  Začít spořit co nejdříve. Plány a finanční rezervy jsou to nejdůležitější a pokud  je nemáte, bydlení v  nájmu Vás  pravděpodobně nemine.